The Full 2017 Hardly Strictly Bluegrass Schedule

Fans are pickin’ between Cheap Trick, Big Freedia, Bob Mould, and Henry Rollins, plus all the traditional faves who play most years.

OJ Byrne/Flickr

The teasing is over and it’s time for a full bluegrass breakdown of the Hardly Strictly Bluegrass 2017 schedule. Billing itself as “one of the largest, free-est and beloved music festivals in the country,” Hardly Strictly Bluegrass just announced all 90 acts that will perform on its seven stages the weekend of Oct. 6-8, 2017.

In addition to annual favorites like Emmylou Harris, T Bone Burnett and Steve Earle, this year’s festival has some way-out unexpected surprises like Cheap Trick, Henry Rollins, Jello Biafra, the Bob Mould Band, and Ozomatli on the bill.

The festival has not announced set times, nor the stages on which each act will play. But they have announced who’s playing on which day, and here is your HSB17 line-up.

FRIDAY, OCT. 6 (NOON – 7 p.m.)

Billy Bragg

Molsky’s Mountain Drifters

Laurie Lewis & The Right Hands

Tracy Blackman

Brandi Carlile

Chuck Prophet & The Mission Express

Drew Holcomb and The Neighbors

Conor Brings Friends for Friday featuring: Mega Bog, Jesse Harris, Big Thief, The Felice Brothers, First Aid Kit, Conor Oberst

T Bone Burnett

Terri Hendrix with Lloyd Maines

Dry Branch Fire Squad

The Bo-Keys featuring Don Bryant and Percy Wiggins

The Sam Chase & The Untraditional

Seun Kuti & Egypt 80

Foy Vance

 

SATURDAY, OCT. 7 (11 a.m. – 7 p.m.)

Gillian Welch

Robyn Hitchcock

HSB Blues Revue featuring Sugar Ray Norcia, Annie Sampson, Chris Cain, Steve Freund, Austin deLone, Ruth Davies and Tony Braunagel

Henry Rollins

Alison Brown & the Compass Bluegrass Allstars

Patty Griffin

The Nth Power

Rising Appalachia

Ozomatli

Steve Earle & The Dukes

Tyler Childers

Peter Rowan Dharma Blues featuring Jack Casady

Poncho Sanchez

Buddy Miller’s Cavacade of Stars featuring Gurf Morlix, Bill Anderson, Lillie Mae, Dan Penn, Buddy Miller with The War and Treaty

Hardly Strictly Silent Disco featuring Ren the Vinyl Archaeologist, Steve Fabus, Deejay Theory, Tom Thump, DJ Phleck, DJ Tobiwan, Motion Potion, U9lift,

Tim O’Brien Band

Jamey Johnson

Moonalice

The Go To Hell Man Clan

Blackfoot Gypsies

Reed Mathis & Electric Beethoven

Nancy & The Lambchops

Robert Earl Keen

Dan Auerbach

Sturgill Simpson

Willie Watson

Sam Outlaw

Justin Townes Earle

Colter Wall

The Wood Brothers

Bela Fleck & Abigail Washburn

Midnight North

The Brothers Comatose

 

SUNDAY, OCT. 8 (11 a.m. – 7 p.m.)

Hardly Strictly Silent Disco featuring 4NR, Gordo Cabeza, DJ Alarm, Mophono, DJ Tyme, King Most, Motion Potion

The Sons Of The Soul Revivers

John Prine

Courtney Barnett & Kurt Vile (and the Sea Lice)

Will Durst

The Flatlanders

Jade Jackson

Shelby Lynne & Allison Moorer

Hot Tuna Electric

Ornette’s Prime Time Reunion Band featuring Jamaaladeen Tacuma, Al MacDowell, Charlie Ellerbe, Badal Roy, Denardo Coleman with Special Guests David Murray, Wallace Roney & Marc Ribot

Ciaran Lavery

The Brothers Gibb

Poor Man’s Whiskey

Big Freedia

Ghost of Paul Revere

Weyes Blood

The Secret Sisters

Marco & The Polos

Cheap Trick

Tyler Childers

Emmylou Harris

Dave Alvin & The Guilty Ones

Lila Blue

Jon Langford’s Four Lost Souls

Bob Mould Band

Lukas Nelson & Promise of the Real

Lucinda Williams

Jello Biafra

Randy Newman

Aaron Lee Tasjan

Sisters Morales

The Well Known Strangers

Lampedusa featuring Steve Earle, Patty Griffin, Emmylou Harris, Buddy Miller, Lucinda Williams

Kane Welch Kaplin

Junior Brown

Norbert Putnam and Friends

View Comments